زدن قانون مالیات شناسایی شهرسازی سرمایه گذاری

زدن: قانون مالیات شناسایی شهرسازی سرمایه گذاری اخبار اقتصادی و بازرگانی

بی نظمی‌های اخیر در برگزاری حراج سکه و توقف چند جلسه‌ای این طرح ظاهرا نشان از تعطیلی حراجی دارد، البته بانک مرکزی رسما این توقف را تایید نکرده ولی فعلا هم خبری

سکه از حراج خارج شد

سکه از حراج خارج شد

عبارات مهم : مرکزی

بی نظمی های اخیر در برگزاری حراج سکه و توقف چند جلسه ای این طرح ظاهرا نشان از تعطیلی حراجی دارد، البته بانک مرکزی رسما این توقف را تایید نکرده ولی فعلا هم خبری از برگزاری حراجی های سکه به روال قبل نیست.

به گزارش ایسنا، آذر ماه سال گذشته بود که بانک مرکزی با توجه به زیاد کردن قابل توجه قیمت سکه و حبابی شدن آن که تا حدود ٢٥٠ هزار تومان آینده نگری می شد طرح حراج سکه در بانک کارگشایی را اجرایی کرد. بر این اساس سه روز در هفته و در روزهای زوج متقاضیان می توانستند با مراجعه به بانک کارگشایی در حراجی سکه شرکت کرده و بسته های ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ تایی که اخیرا تا بسته های ۲۰۰ تایی نیز پیش رفته بود را خریداری کنند. روال به این منوال بود که در هر روز حراجی، بانک مرکزی قیمت پایه را به بانک کارگشایی اعلام و حراج در بالاترین قیمت انجام می شد که متقاضی باید علاوه بر مبلغ نهایی ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت می کرد.

سکه از حراج خارج شد

گرچه در برگزاری حراج، قیمت سکه در بازار کاهشی نداشت و حتی گران تر شد و در روزهای اخیر تا مرز یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هم پیش رفت و با همین قیمت در حراجی فروخته شد، ولی بانک مرکزی اعتقاد بود که اگر حراج برگزار نمی شد به طور حتم قیمت سکه حبابی تر بود.

با این وجود زیاد کردن قیمت دلار در آخرهای سال گذشته یکی از عوامل مهم گران شدن قیمت سکه معرفی شد و تاکید بر این بود که با وجود زیاد کردن قیمت، حباب در حال تخلیه شدن هست، بطوری که حتی حباب حدود ۲۵۰ هزار تومانی آینده نگری شده است در دوران رکورد شکنی قیمت سکه در آخر سال قبل تا کمتر از ۵۰ هزار تومان تخمین زده شد.

بی نظمی‌های اخیر در برگزاری حراج سکه و توقف چند جلسه‌ای این طرح ظاهرا نشان از تعطیلی حراجی دارد، البته بانک مرکزی رسما این توقف را تایید نکرده ولی فعلا هم خبری

اما در آستانه نوروز، حراج سکه متوقف شد و در سال تازه برگزاری آن کاملا بی نظم انجام گرفت و در معدود دفعات برگزار شد و حتی هنگامی که قرار بود جهت یک هفته حراج را به طور روزانه انجام دهند، طولی نکشید که کاملا متوقف شد. در هفته ای که گذشت هیچ حراجی انجام نشده و پیگیری ها حاکی از آن است که فعلا هیچ زمانی جهت شروع مجدد مشخص نشده است.

بر این اساس بعید به نظر می رسد که بانک مرکزی به زودی تصمیم جهت برگزاری حراج سکه داشته باشد، آیا که در سویی دیگر جهت طرح پیش فروش سکه که در آخرهای سال گذشته از کانال بانک ملی در حال اجرا هست، نیز وقفه هایی ایجاد شده است و در بعضی سررسیدهای تعیین شده است جهت پیش فروش توقف اعلام شده است هست. به طوری که در سر رسید هفت مرحله ای که بانک مرکزی اخیرا به مرحله اجرا در آورد در حدود یک هفته نگذشت که سررسید یک ماهه متوقف شد.

دلیل مهم توقف در بعضی سررسیدهای پیش فروش و همچنین حراج سکه ظاهرا به حجم بالای سکه های فروش رفته برمی گردد. با وجود اینکه بانک مرکزی هیچ اعلام مشخصی اخیرا در مورد تعداد سکه های فروش رفته در حراج و همچنین پیش فروش نداشته هست، ولی بعضی منابع از زیاد کردن چشمگیر فروش سکه در این دو طرح در هفته های گذشته بویژه بعد از تک نرخی شدن قیمت دلار خبر داده اند. بر این اساس به نظر نمی رسد بانک مرکزی دیگر میل به چندانی به ادامه حراج و حتی پیش فروش به علت فروش بیش از اندازه سکه های طلا که جزوی از منابع طلای کشور هستند داشته باشد.

سکه از حراج خارج شد

واژه های کلیدی: مرکزی | برگزاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs